/ Гості і преса / ЗМІ Католицьких Церков в Україні:
ВІЗИТ ПАПИ В УКРАЇНУ    
23-27 червня, 2001 р.    
Гості і преса

Інформація для тих, хто їде в Україну
Візи
Журналісти
ЗМІ Католицьких Церков в Україні
Цікаве у Львові
Про житло і побут
Запитання і відповіді щодо візиту Святішого Отця в Україну


ЗМІ Католицьких Церков в Україні

Україна належить до тих країн, в яких християнські традиції та культура були завше важливими. Довгий період атеїстичного комуністичного режиму значно підірвав старий релігійно-суспільний устрій суспільства. Проте ще до проголошення незалежності у 1991 р. в Україні розпочалося релігіійно-духовне відродження, яке супроводжувалося болісним процесом міжконфесійного протистояння. Протягом останнього десятиліття церковне життя України набрало певних обертів, і неабияку роль у цьому відіграли релігійні засоби масової інформації, переважно газети і журнали.

На 2000 рік в Україні нараховувалося понад 150 друкованих видань релігійного характеру, належних до тієї чи іншої конфесії або поза- чи понадконфесійних, які так чи інакше потрапляють до загального реєстру релігійних друкованих видань, тобто таких, що пройшли певну реєстрацію або мають більш-менш масовий характер (тираж від кількох сотень до кількох тисяч екземплярів). До цього числа необхідно додати численні дрібні релігійні видання, переважно парафіяльних газет, тираж яких може обмежуватися кількома десятками або ж сотнями, і вони далі тієї ж парафії не поширюються. Таким чином можна говорити про доволі велику кількість друкованих релігійних видань, які виходять в Україні. Проте їх кількість ніяк не може замінити якість.

Багатою на власні друковані ЗМІ є Українська Греко-Католицька Церква. Кожна з її єпархій має своє видання (Мета, Нова зоря, Божий сіяч, Джерело життя, Жива вода, Християнський вісник, Благовісник) – місячники; тільки Нова зоря  виходить щотижня і є в республіканській передплаті. Доволі багато також парафіальних видань, які виходять часто неперіодично, тиражем від сотні до декількох тисяч і рідко поширюються за межі парафії. УГКЦ належить чи не найбільша кількість молодіжних видань. На загальноукраїнському рівні виходить газета Вірую – єдина такого рівня і характеру молодіжна газета в Україні – двотижневик, велике зацікавлення суспільно-політичною тематикою та богословсько-моральними проблемами, новини життя Церкви та організації “Українська молодь – Христові”, якій він належить. Свої видання мають комісії у справах молоді у Львові та Івано-Франківську (відповідно - Храм і Світло правди); свої видання мають також деякі молодіжні організації, студенти духовних семінарій – Наша газета, Простір, Надія Церкви, Солідарність. Для своїх парафій газету Дзвіниця видають отці Чину святого Василія Великого – переважають матеріали катехитично-повчального, суспільного та історичного змісту. ЧСВВ також видає журнали Місіонар (катехитично-богословський місячник) і Світло (спільне видання разом з українцями в діаспорі) та науково-культурологічний альманах двомісячник Київська Церква (високий рівень наукових праць з історії Церкви, української культури і богослов’я). Релігійно-суспільна за назвою є двотижнева газета Арка – видання загальноцерковного рівня, має свій веб-сайт. Більшість із перерахованих греко-католицьких видань мають невеликі тиражі – максимум до 4 тисяч примірників. Агенція релігійної інформації готує місячний Бюлетень АРІ з новинами релігійного життя в Україні та світі, насамперед Католицької Церкви.

Менша кількість видань належить Римо-Католицькій Церкві в Україні. Загальноцерковне видання Парафіяльна газета виходить двічі на місяць і поширюється в дієцезіях РКЦ, розповідаючи про їх життя та новини Католицької Церкви. Як катехитично-формаційний додаток до Парафіяльної газети виходить місячник Проповідник. Кожна з дієцезій має свої видання. Домініканське видавництво “Кайрос” видає також Бюллетень релігійної інформації – дайджест статтей на релігійно-суспільну тематику з українських ЗМІ.

Загалом християнські ЗМІ представлені в Україні широким спектром різноманітних журналів, газет, бюлетенів. Переважна більшість із них виходить раз на місяць і накладом декілька тисяч (видавці зазвичай не вказують наклад). У них переважають катехитично-повчальні, моралізуючі матеріали, проповіді, новини з життя Церкви; лише деякі надають належної уваги суспільній тематиці.

 Версія для друку

© Web design and programming - TRC Web Team, 2001
Support - Oleh Kuzo, 2001-2006, 2011
© Українська Греко-Католицька Церква, 2001
Дослідження: Львівська Богословська Академія
Усі права застережені.