/ Гості і преса / Запитання і відповіді щодо візиту Святішого Отця в Україну:
ВІЗИТ ПАПИ В УКРАЇНУ    
23-27 червня, 2001 р.    
Гості і преса

Інформація для тих, хто їде в Україну
Візи
Журналісти
ЗМІ Католицьких Церков в Україні
Цікаве у Львові
Про житло і побут
Запитання і відповіді щодо візиту Святішого Отця в Україну


Запитання і відповіді щодо візиту Святішого Отця в Україну

П. Коли відбудеться візит Папи?
В. Святіший Отець перебуватиме в Україні з 23 червня до 27 червня 2001 року.

П. Чому Святіший Отець приїжджає в Україну?
В. Папа Іван Павло II приїжджає на запрошення Українського уряду та Католицьких єрархів країни. Під час свого візиту Святіший Отець має намір підтримати та утвердити католиків у їхній вірі та допомогти їм налагодити дружні відносини з іншими конфесіями в Україні.

П. Який маршрут подорожі Святішого Отця?
В. Папа Іван Павло II відвідає столицю України Київ та осідок Глави Греко -Католицької Церкви - Львів, де проживає чисельна католицька громада.

П. Як представлена Католицька Церква в Україні?
В. Католицька Церква в Україні представлена двома найбільшими Церквами, а саме: Українською Греко-Католицькою (її ще називають Українською Католицькою Церквою та іноді Уніатською, остання із дещо негативною конотацією) та Римо-Католицькою.
Українська Греко-Католицька Церква має дев'ять єпархій і біля шести мільйонів вірних в Україні. УГКЦ належить до візантійської традиції так само як і Православна Церква в Україні. УГКЦ є автономною (свого права), але перебуває у єдності з Римською Апостольською Столицею. У 1946 радянський уряд офіційно заборонив УГКЦ, після чого вона зазнала жорстоких переслідувань. Незважаючи на це, Церква продовжувала діяти у підпіллі аж до 1989 року, коли її було офіційно легалізовано.
В Україні є чотири Римо-Католицькі дієцезії та одна апостольська адміністратура. Загальна кількість римо-католиків в Україні складає приблизно 870 тисяч вірних.

П. Хто є Главою УГКЦ?
В. Главою УГКЦ є Владика Любомир кардинал Гузар, Верховний Архиєпископ Львова і Києво-Галицької Митрополії. Владика Любомир народився у Львові у 1933 році. Юнацькі роки провів у США. Обраний Главою УГКЦ у січні 2001 року, а у лютому цього ж року номінований кардиналом. Офіційна форма звертання до Глави УГКЦ Владики Любомира "Блаженніший" або "Ваше Блаженство".

П. У чому полягають основні відмінності між УГКЦ і РКЦ?
В. УГКЦ є однією з автономних ("sui iuris") Східних Церков, які перебувають у єдності з Римо-Католицькою Церквою. Оскільки ця Церква отримала хрещення з Візантії у X столітті, то духовну, канонічну, богословську і літургійну спадщину вона поділяє з Православними Церквами. УГКЦ
- обирає власних єпископів у межах свєї канонічної території
- відправляє Літургію у візантійському обряді так само, як і Православні Церкви України
- має відмінні від РКЦ постні періоди
- дотримується іншого літургійного календаря
- Тайни Миропомазання та Причастя уділяються дітям чи дорослим під час їхнього хрещенння
- має традицію одруженого священства

П. Яка чисельність населення України? Який відсоток складають католики?
В. Згідно з офіційними даними за липень 2000 року населення України складає 49 153 027 людей. Із них 14% - католики.

П. Як представлена Православна Церква в Україні? Які відносини між Православними і В. Католицькою Церквами в Україні?
Приблизно 50 % населення України належать до Православної Церкви. З часів II Ватиканського Собору ставлення Католицької Церкви до Православної є дуже позитивним. Католицька Церква визнає Святі Тайни, які уділяє Православна Церква, дозволяє своїм вірним за певних обставин приймати ці Тайни і забороняє католикам навертати православних вірних до католицизму (ця практика має назву прозелітизм). Папа Павло VI розглядав православних християн як таких, що перебувають "майже у досконалій єдності" з католиками, а Папа Іван Павло II закликав до єдності з православними християнами, щоби Церква знову змогла "дихати двома легенями" Сходу і Заходу. Перший офіційний міжнародний богословський діалог між Православною і Католицькою Церквами відбувся у 1980 році. А нещодавно в місті Еміцбург (штат Меріленд, США) у липні 2000 року відбулася чергова зустріч.
Релігійна ситуація в Україні досить складна через зовнішній поділ усередині Православної Церкви. Після хрещення Київської Русі у 988 році Київ став релігійним центром східних слов'ян, проте пізніше православні України стали частиною Російської Православної Церкви Московського патріархату. Коли у 1991 році Україна стала незалежною чимало православних християн висловили бажання, щоби Церква в Україні була незалежною від Російської Православної Церкви. Це спричинило утворення двох Православних Церков в Україні, які розірвали зв'язок із Москвою: Українська Православна Церква Київського Патріархату, яку очолює Патріарх Філарет (Денисенко), і Українська Автокефальна Православна Церква. Українську Православну Церкву Московського Патріархату очолює Митрополит Володимир (Сабодан). Поважаючи канонічну традицію Православних Церков, Католицька Церква офіційно провадить діалог лише з Українською Православною Церквою Московського Патріархату. УГКЦ намагається налагоджувати дружні відносини з усіма Православними Церквами в Україні.

 Версія для друку

© Web design and programming - TRC Web Team, 2001
Support - Oleh Kuzo, 2001-2006, 2011
© Українська Греко-Католицька Церква, 2001
Дослідження: Львівська Богословська Академія
Усі права застережені.